« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kinga Nowak “Equinox”

21 kwietnia, 15:00 - 16:00

5 zł

Wernisaż w niedzielę 21.04.2024, g. 15.00

Prezentowany na wystawie zbiór obrazów i obiektów (rzeźb) autorstwa Kingi Nowak, dotyczy poszukiwania harmonii w świecie, w którym na każdym kroku dochodzi do zachwiania ładu, równowagi i spokoju. Tytułowa równonoc w metaforyczny sposób odwołuje się do  trudnego momentu przesilenia, zarazem nadziei, że po nim nastąpi długo wyczekiwane odrodzenie natury. Odwołania do przyrody są ważne dla artystki, bo chociaż posługuje się językiem abstrakcji, to właśnie fascynacja krajobrazem śródziemnomorskim, jego kolorami i światłem stanowi inspirację do powstawania jej prac. Równie istotne są wątki zaczerpnięte ze sztuki afrykańskiej; pociągają ją zwłaszcza dekoracyjne motywy przedmiotów użytkowych, które miała okazję oglądać podczas eksplorowania kolekcji muzealnych. Twórczość abstrakcyjna Kingi Nowak, paradoksalnie więc zanurzona jest w świecie rozpoznawalnych przedmiotów i zjawisk, przetworzonych jednak i ujętych w sposób syntetyczny, w oparciu o geometryczny układy form i figur.

Kinga Nowak – malarka i rzeźbiarka, autorka obiektów przestrzennych. Urodzona w Krakowie, ukończyła Wydział Malarstwa ASP w Krakowie, studiowała w ÉNSBA w Paryżu, była wykładowczynią w University of the Arts, LCC w Londynie. Od 2023 roku prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2014 roku jej obrazy znalazły się w publikacji ”100 Painters of Tomorrow”, wydawnictwa Thames & Hudson. Od 2015 roku prowadzi wraz z Michałem Bratko przestrzeń działań artystycznych Widna.
Prace prezentowała m.in. w MSN w Warszawie, Zachęcie, Mocaku, Cricotece, Muzeum Manggha, MODEM w Debreczynie, BWA w Katowicach, Galerii im. Jana Tarasina w Kaliszu, galerii lokal_30 w Warszawie.  Jej prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, a także w kolekcjach prywatnych, m.in. Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki czy Krupa Art Foundation.

W dniu wernisażu o g. 13:30 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie “Wewnętrzny horyzont” w galerii na Dworcu PKP w Tarnowie.

21.04-23.05.2024
BWA Tarnów / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1
kuratorka: Agnieszka Jankowska-Marzec

Szczegóły

Data:
21 kwietnia
Czas:
15:00 - 16:00
Koszt:
5 zł
Kategoria:

Organizator

Biuro Wystaw Artystycznych
Telefon:
14 6888820-21
Email:
biuro@bwa.tarnow.pl
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Słowackiego 1
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6888820-21
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl