« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert gitarowy – Marcin Dylla

21 kwietnia, 18:00 - 19:30

Wstęp wolny

Marcin Dylla zaliczany jest przez wielu krytyków muzycznych i melomanów do grona najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. niespotykanej ilości nagród na konkursach muzycznych. W latach 1996–2007 dziewiętnastokrotnie zdobył pierwsze miejsce na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach gitarowych, odbywających się w Europie i USA.

Wielokrotnie honorowany był nagrodami publiczności oraz orkiestr, z którymi występował. W 2002 roku na 7. Międzynarodowym Konwencie Gitarowy w Alessandrii Marcin Dylla otrzymał nagrodę krytyków muzycznych „złotą gitarę“ dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty.

Płyta CD nagrana dla wytworni Naxos, znalazła się w dziesiątce najlepiej sprzedających się albumów tej firmy w roku 2008, natomiast płyta DVD Wawel o zmierzchu została nominowana do nagrody „Fryderyki” w roku 2010.

Renomę Marcina Dylli w artystycznym życiu Europy ugruntowuje udział w wielu festiwalach muzycznych, prowadzenie lekcji mistrzowskich, współpraca z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz liczne recitale w prestiżowych salach koncertowych świata, takich jak: Konzerthaus (Wiedeń), Musikverein (Wiedeń), Auditorio Nacional (Madryt), Concertgebouw (Amsterdam), Filharmonia w Petersburgu, Tschaykovsky Hall (Moskwa), National Concert Hall (Tajpej), Kleinhans Music Hall (Buffalo), Carnegie Hall (Nowy Jork).

Zdobycie pierwszej nagrody na konkursie gitarowym GFA w Los Angeles, uważanym za najbardziej prestiżowy na świecie, zaowocowało trasą koncertową w ponad 60 miastach USA, Kanady i Meksyku. Po jego recitalu w Waszyngtonie, The Washington Post napisał: Jeśli ktokolwiek miałby wątpliwości, że Marcin Dylla należy do najbardziej utalentowanych gitarzystów naszej planety, to tego wieczoru zostały one rozwiane całkowicie.

Marcin Dylla urodził się 6 czerwca 1976 r. w Chorzowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Rudzie Śląskiej. W latach 1995–2000 studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary prof. Wandy Palacz.

Edukację muzyczną kontynuował na zagranicznych uczelniach: na Akademii Muzycznej w Bazylei pod kierunkiem prof. Oscara Ghiglii, na Akademii Muzycznej we Freiburgu pod kierunkiem prof. Sonji Prunnbauer oraz w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht pod kierunkiem prof. Carlo Marchione.

W 2016 roku pełnił zaszczytną funkcję profesora gościnnego na Uniwersytecie w San Francisco. Obecnie wykłada na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz na Uniwersytecie w Münster.

W programie:

Lennox Berkeley (1903–1989) – Sonatina op. 51

Allegretto, Lento, Rondo (Allegro non troppo)

Silvius Leopold Weiss (1686–1750) – Sonata nr 34 d-moll

Prélude, Allemande, Courante, Sarabande, Bourée, Gigue

Wenzel Thomas Matiegka (1773–1830) –    Sonata op. 23

Presto Fugato, Menuetto, Rondo

Astor Piazzolla (1921–1992) – Cinco Piezas

Campero, Romántico, Acentuado, Tristón, Compadre

Szczegóły

Data:
21 kwietnia
Czas:
18:00 - 19:30
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Organizator

Zespół Szkół Muzycznych
Telefon:
14 621 04 08
Email:
szkola@zsmuz.tarnow.pl
Strona internetowa:
http://zsmuz.tarnow.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych
Lippóczy’ego 4
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 621 04 08
Strona internetowa:
www.zsmuz.tarnow.pl