« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Lukas Jasanský, Martin Polák „Kościoły, kościoły”

14 maja 2015, 11:00 - 18:00

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

1zł – 5zł

Kurator wystawy: Adam Mazur

Wystawa jest premierowym w Polsce pokazem cyklu „Kościoły, kościoły” – fotografii polskich współczesnych kościołów wykonanych przez czeski duet Jasanský/Polák. Cykl powstaje od 2012 roku i obejmuje także kościoły Tarnowa i okolic.

plakat kosciołyProgram towarzyszący:

Sobota 16.06.2015 / Noc Muzeów – wystawa czynna w godzinach 12:00-24:00

Wtorek 19.05.2015, godz. 18:00 / „Współczesna architektura i sacrum” – wykład dr Moniki Rydiger (Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie) oraz „Ceramika we wnętrzach tarnowskich kościołów” – prezentacja Barbary Bułdys (Muzeum Okręgowe w Tarnowie)

Sobota 23.05.2015, godz. 16:00 / Spotkanie z artystami i oprowadzanie po wystawie / Tarnowski Weekend Fotografii w ramach Krakow Photo Fringe 2015 http://www.krakowfringe.pl/

Wtorek 26.05, godz. 18:00 / „Kościoły w twórczości projektowej Jana Karola Sas-Zubrzyckiego 1860-1935” – wykład ks. dra Piotra Drewniaka

Środa 27.05, godz. 18:00 / „Analiza stylistyczna budownictwa sakralnego w kontekście Konstytucji o Liturgii. Analiza wybranych obiektów z wystawy” – wykład ks. Piotra Paska

Wstęp na wydarzenia towarzyszące bezpłatny

Jeśli współczesna czeska fotografia miałaby papieża to zapewne byłby nim na zmianę Lukas Jasanský lub Martin Polák. Działający w artystycznym duecie od 1986 roku Jasanský/Polák stworzyli niebagatelne dzieło liczące w sumie dwadzieścia siedem, a może dwadzieścia osiem serii, z których niektóre liczą nawet po 10 000 zdjęć. Innymi słowy, pod względem ilości naświetlonego materiału, swobodnie można porównać Jasanský’ego i Poláka do klasyków gatunku w rodzaju Františka Drtikola, Josefa Sudka, czy też Josefa Koudelki. Kłopot w tym, że zamieszkali na co dzień w Pradze artyści nie tyle kwestionują wielką czeską tradycję fotograficzną, co po prostu ją wymijają. Doskonale wykonane na analogowych, niczym legendarna Foma, materiałach zdjęcia nicują dominujące rozumienie fotografii. Najprościej twórczość Jasanský’ego i Poláka byłoby określić słowem wytrychem „sztuka konceptualna”. Czeska ironia dyskwalifikuje jednak konceptualizm ich działań, a dodany dla precyzji opisu jakże modny jeszcze do niedawna przedrostek „post” sprawy nie ułatwia. Choć może jednak coś w tym jest i Jasanský z Polákiem to postkonceptualni postfotografowie przedstawiający w tych postartystycznych czasach postarchitektoniczne postkościoły.

http://jasansky-polak.svitpraha.org/

Partnerami wystawy są: BWA w Zielonej Górze, gdzie wystawa będzie prezentowana w listopadzie 2015 roku oraz praska galeria SVIT.

JasPol_Koscioly_4Biogramy:

Lukas Jasanský, Martin Polák – czescy artyści, urodzeni w Pradze (Lukas Jasanský 1965, Martin Polák 1966). Od 1986 roku pracują w duecie. Ich prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i grupowych. W Polsce ostatnio na wystawie indywidualnej „Fotografia jasna i prawdziwa” w Galerii Raster (2014). Mieszkają i pracują w Pradze.

Pełna lista wystaw i projektów

http://www.svitpraha.org/en/umelci/jasansky-polak/biography/ci_53/211.html

Adam Mazur – krytyk, historyk sztuki i amerykanista, absolwent Szkoły Nauk Społecznych IFiS PAN, wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W latach 2002-2013 kurator CSW Zamek Ujazdowski (m.in. wystawy „Nowi Dokumentaliści”, „Efekt czerwonych oczu”, „Schizma”, „Świat nie przedstawiony”), a także autor licznych wystaw organizowanych w instytucjach polskich i zagranicznych. Na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego obronił pracę doktorską pt. „Fotografia w rozszerzonym polu. Społeczne i artystyczne użycia fotografii w Polsce”, na podstawie której powstała książka „Historie fotografii w Polsce 1839-2009” (2010). Autor książek „Kocham fotografię” (2009) i „Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po roku 2000” (2012). Redaktor katalogów wystaw. Redaktor naczelny magazynu Obieg (2004-11), a od roku 2013 naczelny magazynu Szum. Publikuje w prasie krajowej i zagranicznej. Wraz z Łukaszem Gorczycą prowadzi projekt badawczy poświęcony polskim książkom fotograficznym (polishphotobook.tumblr.com).

Monika Rydiger – historyk sztuki, krytyk sztuki, kurator. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor historii sztuki. Od 1987 do 1999 asystent na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Obecnie kurator w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury. Członek polskiej sekcji AICA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki). Autorka tekstów poświęconych sztuce nowoczesnej i współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby i architektury.

Barbara Bułdys – historyk sztuki, autorka tekstów o sztuce. Kierownik Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Współautorka projektu „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” – tekstów dotyczących Mościc i współczesnej architektury Tarnowa. Dla BWA w Tarnowie wspólnie z Bożeną Kostuch (Muzeum Narodowe w Krakowie) przygotowuje wystawę „Łysogórski eksperyment. Ceramika artystyczna dla architektury” (VI-VIII 2015).

Piotr Drewniak – ksiądz katolicki, historyk sztuki i historyk wzornictwa. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, doktor historii sztuki. Wykładowca historii sztuki i historii wzornictwa na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Członek Komisji Sztuki Kościelnej Diecezji Tarnowskiej. Autor tekstów poświęconych historii sztuki i historii architektury.

Piotr Pasek – kapłan diecezji tarnowskiej, historyk sztuki. Od 2007 roku pełni zadania zastępcy dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie – najstarszej tego typu instytucji w Polsce. Jest autorem licznych artykułów z zakresu historii sztuki oraz współautorem Przewodnika po Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. W ramach studiów doktoranckich prowadzi badania nad architekturą sakralną powstałą od 1945 roku na terenie diecezji tarnowskiej. W 2013 roku powierzono mu zadanie przeprowadzenia inwentaryzacji zabytków i sztuki na terenie diecezji tarnowskiej, a w 2014 roku został mianowany członkiem Komisji Sztuki Sakralnej.

W celu uzyskania szerszych informacji prasowych lub dodatkowych materiałów wizualnych prosimy o kontakt: Jolanta Więcław, wieclaw@bwa.tarnow.pl, tel. +48 14 6888821

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Słowackiego 1, 33-100 Tarnów, t./f. + 48 14 6888820

www.bwa.tarnow.pl

www.kultura.tarnow.pl

Szczegóły

Data:
14 maja 2015
Czas:
11:00 - 18:00
Koszt:
1zł – 5zł
Kategoria:
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl

Organizator

Biuro Wystaw Artystycznych
Telefon:
14 6888820-21
Email:
biuro@bwa.tarnow.pl
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl

Miejsce

Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Słowackiego 1
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6888820-21
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl