« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Majówka Etnograficzna

31 maja 2014, 11:00 - 17:00

Wstęp wolny

Majówka Etnograficzna w ramach „Doby dla Kultury”

31 maja 2014 roku, godz. 11-17

 Doba Dla Kultury to nowatorskie przedsięwzięcie, które odbędzie się w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury. W tym roku Muzeum Okręgowe zaprasza do odwiedzenie Muzeum Etnograficznego przy ulicy Krakowskiej i wzięcia udziału w Majówce Etnograficznej, podczas której zaprezentuje się Gmina Pleśna. W całym wydarzeniu wezmą udział:

– Kapela „Pleśnianie”

– Bractwo Rycerskie „Orle Gniazdo” z Pleśnej

– Chór „Raggi di Sole” z Rzuchowej

– Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Gminy Pleśna

– Pasieka wędrowna „Burnat”

– Koronkowy Świat – Iwona Pokorska

– Gospodarstwo ekologiczne z Rychwałdu

Bractwo Rycerskie „Orle Gniazdo” z Pleśnej

Grupa nieformalna, która działa przy Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna, skupia przede wszystkim dzieci i młodzież – pasjonatów średniowiecznego oręża. Bractwo prowadzone jest przez Pana Stanisława Kozka, natomiast zbroje i oręż wykonuje płatnerz – amator Przemysław Kozek. Pod okiem instruktora członkowie bractwa spotykają się raz w tygodniu, ćwicząc techniki walki na miecze czy topory. Corocznie Bractwo bierze udział w najistotniejszych wydarzeniach gminnych. Niejednokrotnie prezentowali swoje umiejętności podczas turnieju rycerskiego „O Złoty Warkocz Tarłówny” w Dębnie pod Tarnowem.

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca z Gminy Pleśna

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca z Gminy Pleśna skupia 24 członków (12 par)  – dzieci z terenu gminy Pleśna, w szczególności zaś ze wsi Lichwin. Powstał w kwietniu 2012 roku z inicjatywy Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna. Pierwszy występ publiczny miał miejsce w czerwcu 2012 r. podczas uroczystości nadania sztandaru Szkole Podstawowej w Lichwinie. Zespół prowadzony jest przez choreografa Janusza Cierlika. Zajęcia i próby zespołu odbywają się jeden raz w tygodniu. W swoim repertuarze wykonuje tańce regionu krakowiaków wschodnich. Od niedawna grupa prezentuje się w nowo zakupionych strojach regionalnych – krakowskich.

Kapela „Pleśnianie”

Kapela powstała w 2002 r. z inicjatywy ówczesnego Dyrektora Gminnego Domu Kultury w Pleśnej. W skład kapeli „Pleśnianie” wchodzi 5 muzyków grających na: kontrabasie, skrzypcach, akordeonie, klarnecie i trąbce, osoby utalentowane z terenu gminy Pleśna w wieku od 30 do 60 lat. Kapela prezentuje repertuar muzyki ludowej okręgu krakowiaków wschodnich. Na co dzień „Pleśnianie” ćwiczą i grają na własnych instrumentach, próby odbywają się raz w miesiącu w budynku Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna.

Przez ostatnie kilku lat kapela wpisała się w krajobraz kulturalny gminy Pleśna, uczestnicząc w najważniejszych imprezach tego regionu, m.in. podczas Święta Owoców i Produktów Pszczelich Gminy Pleśna oraz Dożynkach Gminy Pleśna. Stanowi wyjątkową wizytówkę Gminy nie tylko poprzez pokrewną nazwę, lecz również poprzez kultywowanie najpiękniejszych tradycji polskiego folkloru.

W okresie zimowym „Pleśnianie” rokrocznie towarzyszą grupie kolędniczej „Pleśnioki” i  wspólnie prezentują się na najważniejszych przeglądach wojewódzkich: Przeglądzie Grup Kolędniczych w Lipnicy Murowanej czy Kasinie Wielkiej oraz podczas Karnawałów Góralskich w Bukowinie Tatrzańskiej.

Koronkowy Świat Iwony Pokorskiej

Firma Pani Iwony posiada bogatą tradycję, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Działa na rynku od 2011 roku. Oferuje bogatą gamę koronkowych produktów, takich jak:

• Serwety

• Bieżniki

• Listwy

• Kołnierzyki

• Biżuteria Koronkowa

• Ozdoby Okazjonalne

Firma powstała dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej „40 000 możliwości”.  Prace i produkty z „kuchni” Pani Iwony prezentowane są podczas różnych imprez okolicznościowych. Można je zobaczyć m.in. W Lipnicy Murowanej, w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, w Bobowej, w Tuchowie, w Łużnej i wielu innych. Na stałe prace wystawiane są w galerii „Pod Piątką” w Starym Sączu.

Chór Raggi do Sole

Od roku 2000 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rzuchowej działa chór „Raggi di sole” (czyt. radżi di sole), którego opiekunem jest Pani Dorota Przęczek. Do chóru należą uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Tematyka repertuarowa chóru jest związana z kalendarzem życia szkoły, zabawą i zainteresowaniami uczniów. Chór uświetnia swoim śpiewem uroczystości szkolne, środowiskowe, gminne. Wokaliści prezentowali się podczas ostatniego Święta Owoców i Produktów Pszczelich Gminy Pleśna czy tegorocznego finału WOŚP w Pleśnej. Chór bierze udział w konkursach i festiwalach piosenki dziecięcej i młodzieżowej, zajmując czołowe miejsca. Celem działań związanych z prowadzeniem chóru jest polepszenie jakości edukacji muzycznej, stworzenie możliwości rozwoju artystycznego dzieci i młodzieży.

Pasieka wędrowna „Burnat” z Chojnika

Prowadzona przez Kornela Burnata pasieka wędrowna sięga tradycją przodków. Zlokalizowana jest na terenie Pogórza  Rożnowsko – Ciężkowickiego. Pszczelarze, posiadający wykształcenie w dziedzinie pszczelarstwa, wiedzą, jakie  znaczenie dla zdrowia człowieka mają prawdziwe miody z własnej pasieki. Gospodarstwo oferuje miody: spadziowy, Mniszkowy, lipowy, wielokwiatowy, akacjowy, nektarowo – spadziowy. Ich właściwości odżywczo – lecznicze pomogą Państwu zachować zdrowie i witalność na długie lata. Miód pozyskiwany jest z 300-pniowej pasieki, stacjonującej w kilkunastu miejscach, na górzystych, nieskażonych terenach, otoczonej lasami, z dala od ulic i miast.

Gospodarstwo ekologiczne Aliny Odbierzychleb w Rychwałdzie

Gospodarstwo ekologiczne o łącznej powierzchni 10 ha charakteryzuje się certyfikowaną jakością produktów roślinnych i zwierzęcych. Specjalizuje się w produkcji owoców miękkich, zwłaszcza zdrowej, naturalnej truskawki i maliny, która uprawiana jest na terenie Wierzchosławic. Prócz wymienionych, w gospodarstwie pani Aliny uprawia się zboże, ziemniaki. W sadach dominują śliwy i jabłonie. Pod względem produkcji zwierzęcej gospodarstwo może pochwalić się wysoką jakością jaj kurzych.

Ponadto:

Wystawy:

Muzeum Etnograficzne, ul. Krakowska 10

Chińska Armia Terakotowa Cesarza Qin

wstęp w cenie promocyjnej: dorośli 5 złotych, dzieci i młodzież do lat 15 wstęp wolny

 

Muzeum Okręgowe, Rynek 3

Nauki dawne i niedawne

Dzieci i młodzież do lat 15 wstęp wolny, dorośli 5 złotych 

Szczegóły

Data:
31 maja 2014
Czas:
11:00 - 17:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Miejsce

Muzeum Etnograficzne
ul. krakowska 10
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6220625
Strona internetowa:
http://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/muzeum-etnograficzne/