« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Pomniki” –  wystawa plenerowa

17 maja, 18:00 - 19:00

Wstęp wolny

artystki/artyści: Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Magdalena Burdzyńska, Dorota Hadrian, Antonina Janus-Szybist, Kamil Kukla, Kinga Nowak, Łukasz Podolak, Maja Starakiewicz, Bożydar Tobiasz

kuratorki: Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Antonina Janus-Szybist, Maja Starakiewicz

patronat: BWA Tarnów, Wydział Sztuki AT. Projekt realizowany w ramach grantów badawczych  na Wydziale Sztuki Akademii Tarnowskiej.

„Pomniki” to seria obiektów w przestrzeni dziedzińca zabytkowego budynku Akademii Tarnowskiej. Poszczególne realizacje odnoszą się do wybranych, podstawowych pojęć z obszaru sztuk wizualnych (linia, plama, rytm, kontrast, ruch, kolor, bryła, punkt, faktura) i są próbą redefinicji pojęcia oraz formy pomnika z jego tradycyjnie przypisanymi funkcjami: upamiętnienia, docenienia, uwznioślenia, nadania rangi oraz stereotypowymi cechami: figury, piedestału, obelisku.

Usytuowane w kilkukrotnie zmieniającej swoją funkcję przestrzeni – od koszar i szpitala wojskowego po siedzibę uczelni – „Pomniki” są pytaniem o wygląd przestrzeni publicznej oraz proces budowania zbiorowej tożsamości i pamięci – co i dlaczego w niej zachowujemy? Czy konwencjonalne i zbanalizowane formy pomnika spełniają jeszcze swoje funkcje? Gdzie przebiega granica pomiędzy dekoracją/bibelotem w przestrzeni publicznej a miejscem poruszenia/docenienia? Czy kategoria „pomnika” pozwala na posługiwanie się żartem? Czy możemy budować tożsamość miejsca poprzez obiekty o funkcji estetycznej?

Współczesne reinterpretacje klasycznych, modernistycznych pojęć stanowią jednocześnie analizę tego, na ile zachowują one swoją aktualność w obliczu ewolucji języka sztuki i dyskursów obecnych w sztuce najnowszej. Na ile są przydatne w obszarze edukacji sztuki? Jak dzisiejsi artyści definiują ich znaczenie? W jakich obszarach i w jakim wymiarze nastąpiły przesunięcia w rozumieniu ogólnie uznanych wartości i jak twórczo można je reinterpretować?

Projekt odnosi się także do aktualnie toczących się dyskusji o roli sztuki i edukacji sztuki – banalny „upadek plastyki w szkołach podstawowych”, „pomnikoza”, słabe finansowanie instytucji kultury kontrastują z wizją sztuki jako czułego barometru społeczeństwa, mogącego diagnozować i przepracowywać punkty zapalne, traumy i zagrożenia, prototypować i testować nowe ścieżki rozwoju. Wyniesienie na piedestał linii, punktu, koloru i rytmu jest także symbolicznym zaznaczeniem tej roli, umiarkowanie poważnym hołdem dla wizualności jako takiej.

Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Antonina Janus-Szybist, Maja Starakiewicz

miejsce: Akademia Tarnowska, ul. Mickiewicza 8, dziedziniec budynku A

wernisaż: 17 maja godz.18.00 – wydarzenie w ramach Tarnowskiej Nocy Muzeów.  Po wernisażu live set Kamila Kukli.

wystawa: 18 maja – 17 października 2024

Szczegóły

Data:
17 maja
Czas:
18:00 - 19:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Organizator

Akademia Tarnowska
Telefon:
14 63 16 620
Email:
ans@anstar.edu.pl
Strona internetowa:
www.anstar.edu.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Akademia Tarnowska
ul. Mickiewicza 8
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14