« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Prezentacja kolekcji szkła i porcelany

13 lutego, 10:00 - 11:30

Wstęp wolny

W dniu 13 lutego 2023 roku, odbędzie się uroczysta prezentacja nowych nabytków Muzeum Okręgowego w Tarnowie – kolekcji szkła i porcelany pochodzącej z dawnego depozytu rodziny książąt Sanguszków. Spotkanie będzie miało miejsce w Ratuszu – Galerii Sztuki Dawnej w Tarnowie, Rynek 1, o godzinie 10.00. W jego trakcie nastąpi także promocja katalogu: Ceramika i szkło z depozytu książąt Sanguszków w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Świadkowie historii, wydanego w 2022 roku.

Historia tego konkretnego zbioru, głównie szkła i porcelany, związana była z zamkiem w Podhorcach (obecnie Ukraina), który w 1865 roku, wraz z całym wyposażeniem zakupił książę Władysław Roman Sanguszko od Leona Rzewuskiego. Z czasem, kolekcja była wzbogacana przez zakupy, dary i przekazy przedstawicieli innych rodów magnackich i szlacheckich, (m.in. Radziwiłłów, Lubomirskich, Potockich i innych), przede wszystkim zaś przez kolejne pokolenia przedstawicieli magnackiego rodu Sanguszków. – wywodzącego się z Litwy, a od 1710 r., a więc chwili zawarcia związku małżeńskiego przez księcia Pawła Karola Sanguszki z Marią Anną z Lubomirskich, dziedziczką ordynacji Ostrogskich, blisko związanego z Tarnowem.

Ta jedyna w swoim rodzaju unikalna kolekcja jest obiektem ciągłego zainteresowania badaczy i konserwatorów interesujących się historią szklarstwa i technologią szkła oraz porcelany. Jej wartość nie wynika z ilości egzemplarzy ale przede wszystkim z jej walorów artystycznych i historycznych. Jest to jeden z niewielu zachowanych, szkoda że jedynie w części, przykład polskiego kolekcjonerstwa, zawierający wyjątkowe okazy pochodzące z najwybitniejszych i najważniejszych wytwórni porcelany i szkła w Polsce i w Europie od XVIII do XX wieku.

Część gromadzonego przez pokolenia zbioru przez ostatnie dekady, znajdowała się, w formie depozytu w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Obejmowała ona blisko dwa tysiące zabytków, w tym przede wszystkim szkło i porcelanę, ale także pojedyncze przykłady rzeźby i rzemiosła artystycznego. Po śmierci księżnej Klaudii Sanguszko jedynym właścicielem kolekcji został książę Paweł Sanguszko, z którym od kilku lat prowadzone były rozmowy w sprawie jej wykupu. Do szczęśliwej finalizacji negocjacji doszło w grudniu 2022 roku. Środki na zakup pozyskano w całości z budżetu Województwa Małopolskiego.

Swój udział w uroczystości zapowiedzieli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Książę Paweł Sanguszko, biskup Stanisław Salaterski, członkowie Zarządu Województwa Małopolskiego oraz posłowie i senatorowie.

W trakcie spotkania wystąpi chór Rondine pod dyrekcją Katarzyny Wrony, funkcjonujący przy Centrum Sztuki Mościce.

Szczegóły

Data:
13 lutego
Czas:
10:00 - 11:30
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Organizator

Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Telefon:
14 621 21 49
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Ratusz
Rynek 1
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6212149
Strona internetowa:
http://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/ratusz/