
- dyskusje
- festiwale
- filmy
- koncerty
- konkursy
- kursy
- spektakle
- spotkania
- uroczystości patriotyczne
- warsztaty
- wernisaże
- wieczory autorskie
- wystawy
- wystawy i wernisaże
- To wydarzenie minęło.
Prezentacja kolekcji szkła i porcelany
13 lutego, 10:00 - 11:30
Wstęp wolnyW dniu 13 lutego 2023 roku, odbędzie się uroczysta prezentacja nowych nabytków Muzeum Okręgowego w Tarnowie – kolekcji szkła i porcelany pochodzącej z dawnego depozytu rodziny książąt Sanguszków. Spotkanie będzie miało miejsce w Ratuszu – Galerii Sztuki Dawnej w Tarnowie, Rynek 1, o godzinie 10.00. W jego trakcie nastąpi także promocja katalogu: Ceramika i szkło z depozytu książąt Sanguszków w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Świadkowie historii, wydanego w 2022 roku.
Historia tego konkretnego zbioru, głównie szkła i porcelany, związana była z zamkiem w Podhorcach (obecnie Ukraina), który w 1865 roku, wraz z całym wyposażeniem zakupił książę Władysław Roman Sanguszko od Leona Rzewuskiego. Z czasem, kolekcja była wzbogacana przez zakupy, dary i przekazy przedstawicieli innych rodów magnackich i szlacheckich, (m.in. Radziwiłłów, Lubomirskich, Potockich i innych), przede wszystkim zaś przez kolejne pokolenia przedstawicieli magnackiego rodu Sanguszków. – wywodzącego się z Litwy, a od 1710 r., a więc chwili zawarcia związku małżeńskiego przez księcia Pawła Karola Sanguszki z Marią Anną z Lubomirskich, dziedziczką ordynacji Ostrogskich, blisko związanego z Tarnowem.
Ta jedyna w swoim rodzaju unikalna kolekcja jest obiektem ciągłego zainteresowania badaczy i konserwatorów interesujących się historią szklarstwa i technologią szkła oraz porcelany. Jej wartość nie wynika z ilości egzemplarzy ale przede wszystkim z jej walorów artystycznych i historycznych. Jest to jeden z niewielu zachowanych, szkoda że jedynie w części, przykład polskiego kolekcjonerstwa, zawierający wyjątkowe okazy pochodzące z najwybitniejszych i najważniejszych wytwórni porcelany i szkła w Polsce i w Europie od XVIII do XX wieku.
Część gromadzonego przez pokolenia zbioru przez ostatnie dekady, znajdowała się, w formie depozytu w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Obejmowała ona blisko dwa tysiące zabytków, w tym przede wszystkim szkło i porcelanę, ale także pojedyncze przykłady rzeźby i rzemiosła artystycznego. Po śmierci księżnej Klaudii Sanguszko jedynym właścicielem kolekcji został książę Paweł Sanguszko, z którym od kilku lat prowadzone były rozmowy w sprawie jej wykupu. Do szczęśliwej finalizacji negocjacji doszło w grudniu 2022 roku. Środki na zakup pozyskano w całości z budżetu Województwa Małopolskiego.
Swój udział w uroczystości zapowiedzieli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Książę Paweł Sanguszko, biskup Stanisław Salaterski, członkowie Zarządu Województwa Małopolskiego oraz posłowie i senatorowie.
W trakcie spotkania wystąpi chór Rondine pod dyrekcją Katarzyny Wrony, funkcjonujący przy Centrum Sztuki Mościce.