« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej – “Teatralia – dziedzictwo”

30 listopada 2021, 16:00 - 18:00

5zł

Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej

“Teatralia – dziedzictwo”

30 listopada 2021, godz. 16:00

cena biletu: 5 zł

 

Dziedzictwo teatru jest zarazem dziedzictwem społeczności, narodów, cywilizacji. Powracanie i pielęgnowanie tego dziedzictwa to zadanie dla wszystkich pokoleń. „Teatralia – dziedzictwo” ukazują fenomen Stanisława Wyspiańskiego i jego monumentalnej schedy interpretowanej współcześnie, a także miejsce, w którym ta interpretacja nabiera szczególnego kształtu – w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

 

“Strójcie mi, strójcie mi narodową scenę…”

Świątynia sztuki, dom, zwykły zakład pracy, a może miejsce pierwszej na ziemiach polskich projekcji filmowej… Tak gmach Teatru im. Juliusza Słowackiego jest określany przez tych, których drogi zawiodły do tego miejsca. Twórcy niezwykle kunsztownie ukazują nie tylko historię jednej z najważniejszych teatralnych scen, ale również pokazują jak współcześnie funkcjonuje – niczym niezależny organizm i jednocześnie przestrzeń otwarta na każdego.

2018 / 78’ reż. Maria Guzy

 

“Gdzie jest Wyspiański?”

Film jest swoistym studium dziedzictwa Stanisława Wyspiańskiego. Swoistym, bo mimo że ukazuje jego klasyczny dorobek, to widz śledzi historię wieszcza przez pryzmat współczesnych interpretacji jego dziedzictwa. Dziedzictwa wyrażonego w projektach artystycznych, jak i wypowiedziach wybitnych ludzi sztuki. Scheda artysty przedstawiona jest równolegle z pracami nad projektami interdyscyplinarnymi, które były przygotowane na obchody Roku Wyspiańskiego.

2017 / 37’ reż. Krzysztof Glondys

 


Ludzie Miejsca Wydarzenia

Małopolska jakiej nie znacie

Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej

 

Szanowni Państwo, Twórcy, Widzowie.

Przygotowując dla Państwa retrospektywę „Ludzie, miejsca, wydarzenia. Małopolska jakiej nie znacie” mieliśmy świadomość, że mierzymy się z bardzo różnorodnym dorobkiem wieloletniej inicjatywy. Przedsięwzięcie z założenia o zasięgu regionalnym przez różnorodność tematów oraz uczestnictwo twórców o zróżnicowanym doświadczeniu i kwalifikacjach sprawia, że zrealizowane produkcje składają się na trudną do jednolitego skategoryzowania bibliotekę filmową.

Po wnikliwym zapoznaniu się z dorobkiem tej inicjatywy, mogliśmy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że mamy do czynienia z projektem spójnym nie tylko organizacyjnie, ale również tematycznie. To zaowocowało powstaniem zestawów filmowych, dla których wspólnym mianownikiem była nie chronologia, ale tematy i bohaterowie. Tak powstał chociażby zestaw „My dla innych”, gdzie ukazana została czułość i wrażliwość Małopolan ujawniająca się zarówno w niezłomnym przywracaniu pamięci o zapomnianych ofiarach Holocaustu w filmie Wojciech Szumowskiego Trzymaj serce przed złamaniem, jak i w Ciężarówkach nadziei Piotra Augustynka, gdzie chęć niesienia dobra w ciężkich czasach stanu wojennego przerodziła się w ogólnoświatową, do dziś aktywną inicjatywę pomocową.

Dzięki przyjętej koncepcji możemy Państwu zaprezentować zestaw „Metafizyka gór”, w której widzimy filmy wizualnie odmienne, a jednak spójne nie tylko poprzez scenerię, ale również duchowość związaną z górską kulturą. Aż trzy zestawy poświęcone zagadnieniom teatralnym dowodzą jak istotny jest to temat i jak różnorodne są perspektywy jego oglądu. Znakomitym przykładem jest film Plewiński, spojrzenia zrealizowany przez Paulinę Ibek, Katarzynę Kotulę i Macieja Dźwigaja, który pokazujemy w zestawie „Teatralia – ludzie”.

Powyżej wymienione, jak i dziesięć pozostałych zestawów, oferujemy Państwu jako spójny i usystematyzowany dorobek FILMOTEKI MAŁOPOLSKIEJ. Filmy wzajemnie się uzupełniają, ale również konfrontują ze sobą różne spojrzenia na różne tematy. Mamy nadzieję, że retrospektywa „Ludzie, miejsca, wydarzenia. Małopolska jakiej nie znacie” będzie dla Państwa zachętą do bliższego zapoznania się z działalnością programu, a przede wszystkim asumptem do odkrywania historii mieszkańców naszego regionu – zarówno w kinie jak i poza nim.

Operatorem Programu FILMOTEKA MAŁOPOLSKA w poszczególnych latach był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Obecnie operatorem programu jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Program jest finansowany ze środków przekazanych z budżetu Województwa Małopolskiego.

Organizatorzy

Szczegóły

Data:
30 listopada 2021
Czas:
16:00 - 18:00
Koszt:
5zł
Kategoria:
Strona internetowa:
https://csm.tarnow.pl/wydarzenie/1246,retrospektywa-filmoteki-malopolskiej-teatralia-dziedzictwo

Organizator

Centrum Sztuki Mościce
Telefon:
14 6334600
Strona internetowa:
www.csm.tarnow.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Centrum Sztuki Mościce
Traugutta 1
Tarnów, małopolskie 33-101 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6334600
Strona internetowa:
www.csm.tarnow.pl