« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Święto Osiedla Starówka

14 października 2017, 15:00 - 22:00

Wstęp wolny

15:00 odsłonięcie muralu przedstawiającego fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej.
16:00 koncert: Kapela Hanki Wójciak, Legend of Kazimierz, Megitza.

Kapela Hanki Wójciak – zespół powstały w Krakowie, grający muzykę z pogranicza world music, folku, piosenki autorskiej. W 2010 roku Hanka wygrała 46. Studencki Festiwal Piosenki, prezentując autorskie utwory “Modlitwa” oraz “Artyści”. Przez około rok występowała jako “Hanka Wójciak z zespołem”, jednak datę 16 października 2010 roku można uznać za symboliczny początek działalności Kapeli. 29 czerwca 2014 roku nakładem Radia Kraków ukazała się debiutancka płyta Kapeli Hanki Wójciak „Znachorka”, zawierająca 14 autorskich utworów.
Płytę zarekomendowali Muniek Staszczyk i Piotr Metz. W czerwcu 2016 r. ukazała się edycja specjalna płyty “Znachorka” z odmienioną szatą graficzną (zdjęcia Michała Zięby, grafika Anny Fidzińskiej) oraz dwoma bonus trackami – „Janicku mój” oraz „Krew nie woda”. Wydawcą i producentem płyty jest Anna Wójciak Muzyczna Agencja. Piosenka „Do syta” Kapeli znalazła się na składance „Gitarą i piórem”, obok piosenek z repertuaru m.in. Piotra Bukartyka, Magdy Umer czy Andrzeja Poniedzielskiego. Płytę wydało Polskie Radio.

To poważna, dramatyczna propozycja tekstowo – muzyczna, oparta w uczciwy sposób na góralszczyźnie, ale zupełnie inaczej, alternatywnie do tatrzańskiej cepelii w sosie tatro-polo. (…) Materiał wybuchowy, pełen kipiącej emocji. Zostawia łzy i ciarki na plecach.
Muniek Staszczyk, T.Love

Jest taka jak na okładkowym zdjęciu, lekko uśmiechnięta, ale kryjąca w sobie tajemnicę, liryczna, ale wybuchowa. Góralski temperament jest u niej tylko punktem wyjścia do własnej artystycznej drogi. Dodajcie ją koniecznie do swoich znajomych.
Piotr Metz, Trójka
Premiera drugiej płyty Kapeli Hanki Wójciak będzie miała miejsce w październiku br. „Zasłona” ukaże się nakładem nowopowstałego wydawnictwa Kompania Muzyczna LAS.

Legend of Kazimierz – to zespół profesjonalnych instrumentalistów – entuzjastów,których połączyła wspólna pasja wykonywania i tworzenia muzyki korzeni, w tym muzyki folkowej i etnicznej. W szerokim repertuarze wykonawczym grupy odnaleźć można oryginalne aranżacje i własne kompozycje inspirowane kulturą żydowską, bałkańską, Bliskiego Wschodu oraz Jewish Gipsy. Legend of Kazimierz najczęściej występuje w 6 osobowym składzie, jednak możliwy jest też występ w klasycznym trio skrzypce,akordeon, kontrabas. Grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy Mateusza Frankiewicza, lidera zespołu, krakowskiego producenta muzycznego i kontrabasisty. Efektem pracy młodych i utalentowanych muzyków jest autorski i niepowtarzalny repertuar Legend of Kazimierz, który mieli okazję prezentować podczas licznych występów, zarówno w kraju i zagranicą.

W swojej twórczości Legend of Kazimierz wykorzystuje bardzo szerokie spektrum muzyczne, co jest efektem fascynacji członków zespołu kulturami zróżnicowanych obszarów Azji, Afryki i Europy. Muzycy dużo czerpią z materiału dźwiękowego i stylistyki charakterystycznej dla Żydów aszkenazyjskich, Żydów sefardyjskich. Kolejną wiodącą inspiracją jest Bliski Wschód – szczególnie melodyka oraz instrumentarium wywodzące się z Turcji i Egiptu. Z rodzimego kontynentu, artyści upodobali sobie dziedzictwo kulturowe krajów bałkańskich takich jak Serbia, Bułgaria czy Rumunia oraz muzykę cygańską.

Podczas koncertów zespół prezentuje utwory instrumentalne nawiązujące do różnych regionów basenu Morza Śródziemnego, które. coraz częściej urozmaica prosty śpiew muzyków – jest to świadomy zwrot ku tradycji wykonawczej muzyki korzeni. Brzmienie zespołu momentami odurza dawką spontaniczności i żywiołowości, chwilami otula melancholią, jakimś smutkiem, pewną trudną do zdefiniowania tęsknotą. Zdecydowanie tym, czym Legend of Kazimierz potrafi całkowicie zjednać sobie publiczność jest perfekcyjne opanowanie różnorodnego instrumentarium, czystość wykonawcza i entuzjazm, a jednocześnie pokora muzyków wobec sztuki, którą tworzą. Biorąc udział w koncercie Legend of Kazimierz,
słuchacz może być pewny co do źródła sztuki, z którego czerpie.

„W rzeczywistości są jednym z najlepszych zespołów Jazz-World Music Fusion działających w Polsce. (…) Studyjna wersja muzyki Legend of Kazimierz powinna dotrzeć do jak największej liczby słuchaczy na świecie.”

polski krytyk muzyczny, Adam Baruch

Megitza – sama w wieku 16 lat opuściła swoją górską wioskę w pobliżu Zakopanego i wyjechała do Ameryki. Pragnienie młodzieńczej wolności, ambicja, charyzma i góralska siła, pomogły jej zbudować karierę kiedyś w USA, a teraz w Europie. Śpiewa i gra na kontrabasie. W USA zagrała setki koncertów. Do Europy przeprowadziła się w 2012 roku, kiedy to została zaproszona na dwa prestiżowe festiwale: Montreux Jazz Festival w Szwajcarii oraz Jazz Fest Wien w Austrii. Megitza do tej pory wydała 7 albumów studyjnych, najnowszy to “Happy Metal” (2016), który powstał w formacji Megitza Trio, półfinalistów Mam Talent, zdobywców ‘złotego guzika” od Agnieszki Chylinskiej. Megitza Trio szybko zyskuje popularność w Polsce dzięki ich oryginalnemu brzmieniu. Stworzyli nowy gatunek muzyczny o nazwie ‘happy metal’ – czyli tradycyjne instrumenty oraz elektroniczne loopery i bębny, efekt to trans-folkowe brzmienie inspirowane nowoczesnymi gatunkami muzycznymi. Oprócz Megitzy w skład trio wchodzą: Stasiu Rzadkosz, utalentowany akordeonista i wokalista z Zakopanego oraz Marcin Leśniak – wokalista – skrzypek – gitarzysta, urodzony w USA, pochodzący z góralskiej rodziny wybitnych muzyków z Kościeliska, założycieli zespołu “Goranie” w Chicago.

Organizatorem Święta Osiedla Starówka jest Rada Osiedla Starówka, podmiotem odpowiedzialnym za realizację przedsięwzięcia jest Tarnowskie Centrum Kultury. Święto Osiedla finansowane jest z budżetu Miasta Tarnowa.

Skwer przy pomniku Bema, ulica Wałowa

Szczegóły

Data:
14 października 2017
Czas:
15:00 - 22:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Miejsce

ul. Wałowa