« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Szkoda wyrzucić! Design japońskich opakowań

19 marca 2019, 18:00 - 19:00

Wstęp wolny

Wydarzenie, jakiego jeszcze w Tarnowie nie było! We współpracy i partnerstwie z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i Zespołem Szkół Plastycznych w Tarnowie, zapraszamy na wystawę japońskich… opakowań. Wernisaż odbędzie się 19 marca (wtorek) o godzinie 18.00 w Siedzibie Muzeum przy Rynku 3. Wstęp wolny.

Motywem przewodnim wystawy jest japoński design. Jego ważnym elementem jest znana na całym świecie sztuka ozdobnych opakowań. Twórcy ekspozycji podzielili ją na trzy części. Pierwsza z nich, „Artystyczna Japonia”, pokazuje obiekty zgromadzone przez XIX wiecznych kolekcjonerów japońskiej kultury materialnej, będące inspiracją do powstania zjawiska japonizmu w sztuce Zachodu.

Druga – „Alchemia codzienności” – dotyczy wprowadzenia w Japonii zachodnich technologii i materiałów, co zaowocowało ogromną różnorodnością wzornictwa opakowań. Prezentowane obiekty to opakowania nagrodzone w przeprowadzanym co dwa lata konkursie designu opakowań organizowanym przez Japońskie Stowarzyszenie Wzornictwa Opakowań.

Trzecia część, „Ozdobione intencje”, to dekoracyjne opakowania na podarunki oferowane przez ekskluzywny dom towarowy Mitsukoshi.

Tarnowska prezentacja wystawy będzie zaaranżowana w przestrzeniach Muzeum we współpracy z uczniami ZSP Tarnów.


Japonizm – termin oznaczający wpływ sztuki i kultury japońskiej na sztukę Zachodu w drugiej połowie XIX wieku. Pod ogromnym wrażeniem tego kierunku był Feliks „Manggha” Jasieński. To właśnie jego kolekcja sztuki japońskiej stała się podstawą stworzenia krakowskiego Muzeum Manggha.


Kuratorki wystawy: Ewa Machotka, Katarzyna J. Cwiertka
Koordynatorka: Magdalena Kopczyńska-Kołodziej
Wystawa czynna: 19 marca – 20 maja br.

Szczegóły

Data:
19 marca 2019
Czas:
18:00 - 19:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Organizator

Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Telefon:
14 621 21 49
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl

Miejsce

Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Rynek 3
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
146390864
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl