« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

TO-POLSKI TARNÓW Nasze lata ’90.

13 lutego, 10:00 - 17:00

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

Wydarzenie w każdym [interwale] dniu (dniach), które rozpoczyna się od 10:00am, powtarzając się do 27 lutego 2021.

5 zł – 7 zł

-ZAPRASZAMY. PRZYJDŹ I BEZPIECZNIE OBEJRZYJ WYSTAWĘ-

Istnieje możliwość odwiedzenia wystawy, również po wcześniejszej rezerwacji terminu.
Rezerwacje prosimy składać telefonicznie – 14 6 888 888.

TO-POLSKI TARNÓW to wirtualna opowieść o Polsce w latach 90. XX w. na przykładzie miasta Tarnów, leżącego w południowej części kraju, u stóp Góry Św. Marcina, którym zachwycał się pisarz Roman Brandstaetter, gdzie urodził się Generał Józef Bem, gdzie ostatnie dni spędził genialny wynalazca Jan Szczepanik…

Polska tamtych lat to szczególny okres w dziejach naszej Ojczyzny. To początki kształtowania się państwa po upadku komunizmu, powrót do nazwy Rzeczpospolita Polska, przywrócenie korony Orłu Białemu w godle. To czas przywracania do normalności tego wszystkiego, co przez pół wieku dominacji obcego, nie chcianego przez Polaków systemu politycznego było wypierane, wypaczane i wyszydzane przez władze socjalistycznej Polski. Lata 90. XX w. to powrót państwa w dawnym wymiarze – z Sejmem, Senatem, Urzędem Prezydenta Rzeczypospolitej, ale to także czas dynamicznych zmian i tworzenia samorządu lokalnego.

Samorząd – najbliższa obywatelowi władza, która tworzy lokalne prawo, która przygląda się obywatelowi i która jest przez obywateli poddawana surowej wyborczej ocenie. Od tamtych chwil, od pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce mija w tym roku 30 lat! Nasza wystawa to – na przykładzie Tarnowa – wycinek z obrazu Polski tamtych dni ; jacy byliśmy, jak wyglądaliśmy, gdzie mieszkaliśmy, jak spędzaliśmy czas wolny, jak wyglądało nasze otoczenie, życie codzienne i święta.

To jeszcze czarno biały świat postkomunistycznej Polski, która błyskawicznie zyskiwała swoją głębię ostrości, wychwytywała półcienie i zyskiwała z miesiąca na miesiąc , z dnia na dzień kolory. To nasz świat w dokumencie Pawła Topolskiego – rocznik 1971 który przygląda się Polsce, miastu i światu oraz sobie samemu – rosnącemu z młodości w dojrzałość.

Nasz projekt to interaktywna prezentacja życia Polaków u początków tworzenia III RP ciekawie zilustrowana zdjęciami obyczajowymi, portretami osób znanych i przechodniów, zjawisk i przedmiotów, budynków i planów urbanistycznych. Świetnie wsparta muzyką młodzieżową tamtej epoki – piosenkami, których wtedy słuchaliśmy wszyscy. O tym jak bardzo udało nam się oddalić od tamtej epoki świadczą nie tylko czarno białe fotografie autora – obrazy Polski zaniedbanej i szaro burej. To co zaskakuje najbardziej to identyczna atrakcyjność tych zdjęć pod względem historycznym, jak tych pocztówek sprzed 100 lat, koloryzowanych i publikowanych w dziesiątkach albumów. Tyle, że tutaj zamiast lukrowych autobusów i tramwajów, wież kościelnych i ratuszowych – codzienna szarość ulicy a w tej szarości Ja, Ty – nasze wzloty i upadki, nadzieje, wybory, nasze miłości, nasze dzieci – wielka nadzieja na nowy czas.

PAWEŁ TOPOLSKI
Rocznik 1971. Od początku lat 90. fotoreporter tarnowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”, współpracownik nieistniejącego już dziennika „Czas Krakowski” oraz nadal funkcjonujących na rynku wydawnictw: „Dziennik Polski” i „Tygodnik Galicyjski TEMI”. Z uwagi na specyfikę pracy dziennika był świadkiem wielu różnych wydarzeń ze świata polityki, kultury, życia społecznego. Z aparatem fotograficznym i pracą fotoreportera związał się tuż po ukończeniu szkoły średniej. Współpracował z Ośrodkiem Teatru „Warsztatowa” oraz Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Oprócz fotografii teatralnej i reportażowej zajmuje się uprawianiem fotografii portretowej oraz lotniczej. Jest autorem wielu ciekawych zdjęć panoramicznych miasta Tarnowa, które ilustrowały szereg tarnowskich wydawnictw. Współpracuje z Urzędem Miasta Tarnowa, dla którego tworzy dokumentacje fotograficzną życia miasta od 2003 roku, dostępną na portalu tarnow.pl. Dokumentował najważniejsze festiwale kulturalne i ich znakomitych gości, jak choćby Tarnowska Nagroda Filmowa, Talia, Art. Fest. Zdjęcia jego autorstwa ozdabiają strony i profile społecznościowe wielu tarnowskich instytucji kultury.
Obecnie także współpracownik Polskiej Agencji Prasowej i Radia Kraków.
Niestrudzony dokumentalista, cierpliwy i uważny obserwator z łatwością wychwytujący konteksty ale także ciekawie i umiejętnie je tworzący.

Outsider. Z jednej strony pracujący dla wielu a z drugiej – poza związkami, stowarzyszeniami, konkursami, wystawami.
Uczestniczył wprawdzie w kilku wystawach zbiorowych dotyczących życia Tarnowa oraz kilku wystawach indywidualnych, ale to nie z tego go znamy i nie za to cenimy. Być może to zasługa profesji jaką uprawia (dzienniki już odeszły w niepamięć choć zostały portale internetowe), być może zbieg innych okoliczności, ale na pewno talent i cierpliwość uczyniły go kronikarzem miasta przełomu XX i XXI w. Brzmi to wprawdzie bardzo patetycznie i Paweł dziwnie się z tym czuje, ale dzięki jego zdjęciom możemy pamiętać Tarnów dłużej, dokładniej, głębiej. Możemy, tak jak podczas tej wystawy, odtworzyć to co już dawno zostało zmienione, zobaczyć tych, którzy już dawno odeszli – dzięki niemu, bo zawsze był tam gdzie powinien, w porę zmienił obiektyw, nacisnął spust migawki. Zdjęcia z lotu balonem na długo przed pojawieniem się dronów nadal pozostają niezwykłym materiałem historycznym i już na zawsze ilustrowaną historią Tarnowa. Topol to kolega wszystkich, jednak mało znany większości z nas. Jego specyficzny humor sprawia, że czasami nie wiadomo jak się zachować. Nasze z nim spotkania były krótkie jak mignięcie – flash, ale jakże owocne, jak opowieść o życiu pewnego miasta.
Paweł Topolski, miłośnik teatru, znawca pięknych kobiet, fan muzyki techno oraz historii najnowszej. Ciekawe czy potwierdzi, że także dzięki niemu więcej o niej wiemy?
T. Kapturkiewicz

Istnieje możliwość odwiedzenia wystawy, również po wcześniejszej rezerwacji terminu.
Rezerwacje prosimy składać telefonicznie – 14 6 888 888.

Galeria TCK – od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-17.00.
Galeria TCK – Rynek 5 – Tarnów. Bilety w cenie 7 zł i 5 zł (ulgowy). Dzieci do 6 lat wstęp bezpłatny.

Szczegóły

Data:
13 lutego
Czas:
10:00 - 17:00
Koszt:
5 zł – 7 zł
Kategoria:

Organizator

Tarnowskie Centrum Kultury
Telefon:
14 6888888
Strona internetowa:
www.tck.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Tarnowskie Centrum Kultury
Rynek 5
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6888888
Strona internetowa:
www.tck.pl