« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wojciech Sypek – spotkanie autorskie

9 kwietnia, 17:00 - 18:30

wstęp wolny

We wtorek 9 kwietnia, o godzinie 17:00 w Czytelni Czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie odbędzie się spotkanie autorskie z tarnowskim historykiem Wojciechem Sypkiem i promocja książki pt: „Tadeusz Tertil – tarnowski mąż stanu”. Książka stanowi piątą część serii wydawniczej „Wybitni Tarnowianie”, a wszystkie części serii są do nabycia w działach i filiach MBP.

 

Czym się różni polityk od męża stanu? Pierwszy myśli o następnych wyborach, a drugi o następnych pokoleniach. Przypisuje się to powiedzenie brytyjskiemu premierowi Winstonowi Churchillowi. Wiedział, co mówi. Działalnością i odwagą zasłużył na status bohatera narodowego w swojej ojczyźnie. Czy słowa Churchilla można odnieść do Tadeusza Tertila? Myślę, że tak. To nasz tarnowski mąż stanu. Jego osiągnięcia wykraczają poza epokę, w której przyszło mu żyć. Szczególnie te związane z funkcją burmistrza miasta. Piastował ją 16 ze swoich 61 lat życia, między 1907 a 1923 r. Wyjątkową odwagą wykazał się podczas I wojny światowej. To one uczyniły zeń postać pomnikową. Ten fizyczny stanął na płycie tarnowskiego rynku w 2018 r., w stulecie odzyskania niepodległości. [Fragment wstępu]

 

WOJCIECH SYPEK – tarnowianin, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Brodzińskiego w Tarnowie, ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Nauczyciel od 2001 r., a od 2004 r. pracuje w ZSOiT im. J. Szczepanika w Tarnowie. Pasjonat dziejów I wojny światowej na Ziemi Tarnowskiej, a zwłaszcza lokalnych dążeń niepodległościowych. Kompletuje listę ochotników do Legionów Polskich z Tarnowa i okolic. Członek redakcji „Rocznika Tarnowskiego”, Fundacji Pro Patria Semper, Fundacji im. J. Szczepanika, PTTK, Społecznego Komitetu Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości w Tarnowie. Autor artykułów i współautor publikacji książkowych.

Szczegóły

Data:
9 kwietnia
Czas:
17:00 - 18:30
Koszt:
wstęp wolny
Kategoria:

Organizator

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego
Telefon:
14 6888023 w. 28
Strona internetowa:
www.biblioteka.tarnow.pl

Other

Odbiorcy
wszyscy

Miejsce

Czytelnia Czasopism Bieżących
ul. Krakowska 4 (parter)
Tarnów, 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 688 80 21/22 w. 22