« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wojciech Prażmowski – „Fotografie”

6 października 2016, 10:00 - 17:00

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

1zł – 2zł

Rozpoczynamy nowy sezon fotograficznych wystaw, od wysokiego „C”, zapraszając Państwa na wystawę znakomitego fotografika Wojciecha Prażmowskiego, pod zupełnie prozaicznym tytułem „Fotografie”. Wystawa będzie fotograficznym marszem przez dekady twórczości Wojciecha Prażmowskiego i zawierać będzie także najnowsze prace,  w formie foto-obiektów, które dotąd nie były nigdzie prezentowane.

Fotografia jest najważniejszym elementem w twórczości Wojciecha Prażmowskiego, ale od samych początków swojej działalności  inspirowała go literatura i sztuka w wymiarze bardziej uniwersalnym. Dokonania słynnych twórców z wielu dziedzin kultury kształtowały podejmowane przez niego wątki i zagadnienia. Dotyczyło to poszczególnych serii zdjęciowych, które już od najwcześniejszych  realizacji daleko wykraczały poza tradycyjnie rozumianą fotografię. Instalacja, obiekty przestrzenne, podkreślanie fizycznej materialności przedmiotów i inscenizowanie ich w nowych kontekstach dawało rezultaty daleko wyprzedzające powstające później nurty i kierunki zarówno w fotografii jak i w sztukach wizualnych.

Jednocześnie Wojciech Prażmowski w sposób zamierzony i celowy przywoływał w swoich własnych fotograficznych interpretacjach dokonania takich twórców jak Bruno Schulz, Witold Gombrowicz, Tadeusz Kantor, Andrzej Wajda, czy Czesław Miłosz. Mając osobiste, wieloletnie kontakty,  na gruncie przyjaźni, z takimi mistrzami fotografii jak Zofia Rydet, czy Jerzy Lewczyński wypracował swój własny, przemyślany styl fotografowania i przywoływania przeszłości, zarówno z obszarów biografii rodzinno-osobistej jak i z historii powszechnej dotyczącej Europy i całego dziedzictwa kulturowego tego obszaru.

Wojciech Prażmowski jest autorem wielu wystaw w Polsce i zagranicą, brał udział w wielu ważnych światowych wydarzeniach fotograficznych takich jak Fotofest w Houston w USA czy  Mois de la Photo w Paryżu. Brał udział w znaczących projektach międzynarodowych takich jak I Triennale Sztuki Fotograficznej Ars Baltica, czy Vigovisiones w Hiszpanii.

Swoje prace prezentował w wielu krajach Europy, W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w Japonii. Od kilkunastu lat wykłada fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi i Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, a także na uczelniach prywatnych.  W 2009 roku został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” a w 2013 Nagrodą ZAIKSu.

Marek Grygiel

Wojciech Prażmowski ur. w 1949 r. w Częstochowie. Jego zainteresowania fotografią rozwinęły się w latach 70. W 1972 roku został studentem Wyższej Szkoły Fotografii w Brnie, którą ukończył dwa lata później. Interesował się fotografią metaforyczną z wpływami konceptualnymi.

Przełomowa w jego karierze była „Pierwsza światowa wystawa zdjęć zepsutych” w Małej Galerii ZPAF w Warszawie. Od tego momentu tworzył fotografie wyrażające tradycję najnowszej historii Polski, jej symboli i mitów. Kolejny etap jego twórczości rozpoczął się w latach 90. i polegał na tworzeniu foto-obiektów, które mogłyby być prezentowane jako samoistne dzieła sztuki lub być wykorzystane do tworzenia fotografii inscenizowanej. W 1995 roku rozpoczął wykonywanie serii Hommage à… poświęconej wybitnym twórcom XX wieku. Pod koniec lat 90. artysta sięgnął do dokumentu fotograficznego, czego podsumowaniem jest książka Biało-czerwono-czarna (1999), opowiadająca we wszechstronny sposób o Polsce lat 90. Stosował także wielkoformatowe kompozycje kolorowe np. w cyklu „Bardzo martwe natury”.. Od początku XXI wieku łączy fotografię barwną z koncepcją dokumentu fotograficznego (w tej konwencji była wykonane były wystawy „Zarzecze”  „Varia Śląskie – Ogrody Polskie”). Jeden z ostatnich jego większych projektów to „Miłosz tutejszy” (2011), wystawa o charakterze wizualnej rekonstrukcji biograficznej poświęcona miejscom (Litwa) w których przebywał we wczesnych latach życia laureat Nagrody Nobla. Z kolei cykl kilku barwnych fotografii z cyklu „Ślady” odnosi się zarówno do znanych postaci literatury Schulz, Herbert jak i własnej biografii (fotografia poświęcona miejscu urodzenia swojej matki w Wilnie).

Wystawa czynna od 6 do 22 października 2016 r. Galeria TCK czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-17.00. Galeria TCK – Rynek 5 – Tarnów. Bilety w cenie 2 zł, 1 zł. (ulgowy).

Szczegóły

Data:
6 października 2016
Czas:
10:00 - 17:00
Koszt:
1zł – 2zł
Kategoria:

Organizator

Tarnowskie Centrum Kultury
Telefon:
14 6888888
Strona internetowa:
www.tck.pl

Miejsce

Tarnowskie Centrum Kultury
Rynek 5
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6888888
Strona internetowa:
www.tck.pl