« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Bliżej ciała”

8 kwietnia 2016, 17:30 - 18:30

Wstęp wolny

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza.

Wystawa czynna 22.03-10.04.2016

Artyści: Małgorzata Kalinowska, Stanisława Kumorek, Elżbieta Szymańczuk, Tadeusz Wieczorek (Kujawiak), Krzysztof Wosik

Piątek 8.04

11:00 – 15:00 „Asamblaż”- warsztaty dla dzieci prowadzone przez artystów (szczegóły: kubisztal@bwa.tarnow.pl)

g.17:30 finisaż wystawy

Blizej ciala plakat media„Ciało…z pozoru oczywiste i niebudzące kontrowersji. W końcu ma je każdy, nawet najbardziej eteryczna i delikatna istota. Ma – a wraz z nim wszelkie fizyczne, biologiczne i estetyczne tego konsekwencje. Czemu jednak sprawa tak oczywista i naturalna, jak nasza cielesność, budzi tyle emocji? Czemu poświęcamy mu tyle czasu, energii, pieniędzy i troski? Albo wręcz przeciwnie – ignorujemy, odrzucamy, czujemy wstyd i niechęć?

Najczęściej o ciele mówi się w opozycji do duszy. I jako takie jest uosobieniem wszystkiego, co materialne, nietrwałe, fizyczne, przemijające i często grzeszne.

A jednocześnie, przecież, bez materii nie ma idei. I nam, śmiertelnikom, bliżej do tego, co ziemskie, niż do tego, co duchowe, niedotykalne, nieosiągalne. Dlatego właśnie marzenia się ucieleśnia, plany wciela w życie, a słowa stają się ciałem. Na ciało jesteśmy skazani, możemy je kochać lub nienawidzić, stawiać na piedestale lub wstydliwie pomijać. Jedno jest pewne – nie ma nas bez ciała, a ciała bez nas. Dlatego, czy tego chcemy czy nie, wszystko, co robimy wokół ciała krąży, w ciele się ześrodkowuje, jest tuż, tuż, blisko, coraz bliżej. Bliżej ciała”.

Małgorzata Sawiak

——————-

Małgorzata Kalinowska

Urodziła się w 1989 roku. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie  w 2014 roku uzyskała dyplom z malarstwa i sztuki włókna. Jest autorką asamblaży, kolaży, obiektów tekstylnych, tkanin artystycznych, fotografii. Projektuje i ręcznie wykonuje biżuterię. Nadaje nowe funkcje i kształty istniejącym rzeczom lub tworzy je od nowa, wykorzystując recyclingowe materiały. Od kilku lat zgłębia tajniki ręcznego farbowania materiałów. Prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Gdańskim Archipelagiem Kultury w Sobieszewie.

„W swoich pracach poruszam tematy uniwersalne, skupiając się głównie na cielesności, chorobie, intymności, bólu. Nie wykraczam jednak poza własne doświadczenia. Tworzę z perspektywy mojego ciała, mojej prywatności. Staram się zrozumieć swoją cielesność, złożoność procesów zachodzących w organizmie, przekładając to na płaszczyznę sztuki.  Swoje obserwacje ‘zapisuję’ za pomocą różnych mediów, z których najbliższym jest mi asamblaż”

Stanisława Kumorek

Urodziła się 25 sierpnia 1969 roku w Zakliczynie. Odbyła studia artystyczne na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. W 2001 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Scenografii, dyplom u prof. Andrzeja Kreutz- Majewskiego.

W Wojniczu zajmuje się edukacją artystyczną dla dzieci i dorosłych, gdzie zorganizowała autorską Pracownię  Artystyczną. Od 2003 roku w Tarnowie prowadzi  zajęcia terapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością. Współtworzy projekty społeczno-artystyczne. Bierze udział w plenerach, wystawach ogólnopolskich

i międzynarodowych. Na indywidualnych wystawach prezentuje zamknięte cykle tematyczne, inspirowane sztuką etniczną. Tworzy w różnych technikach malarskich, a specjalizuje się w zdobieniu tkanin metodą batiku.

O kolażu malarsko-graficznym: „(…) kolaże i asamblaże to szybkie szkice, stworzone z dokumentacji fotograficznych, zapisków i szkicownika … Z nich powstają nowe formy o zupełnie innym znaczeniu. Kolaż pozwala na swobodę wyboru narzędzi i materiału, z którego się tworzy. Inspiruje do działania i eksperymentowania prostymi środkami plastycznymi. W asamblażach powstają zamknięte tematycznie cykle: Ikona, Twarze, Przestrzeń, Książka… Pojawiły się w twórczości jako formy do projektów scenograficznych. Są umowne i odnoszą się do pierwszego zamysłu, jaki powstaje na początku działania.”

Elżbieta Szymańczuk

Urodziła się w 1973 roku, jest absolwentką Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego (dyplom z malarstwa, w pracowni prof. Jana Gawrona) oraz kierunku Moda i Wzornictwo „Univesité de la Mode” na Politechnice Łódzkiej. Maluje, tworzy kolaże i obiekty książkowe. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w których najbardziej lubi inspirować się prostymi i naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, papier, sznurek, patyki, płótno.

Projektuje scenografię i kostiumy oraz przygotowuje oprawę graficzną do spektakli muzycznych wystawianych przez zespół działający przy Publicznym Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie, gdzie prowadzi edukację artystyczną. Bierze także udział w plenerach malarskich i prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych.

Tadeusz Wieczorek (Kujawiak)

Artysta-malarz, animator edukacji przez sztukę. Studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), w latach 1975-80 w pracowniach profesorów Tadeusza Brzozowskiego, Andrzeja Kurzawskiego i Norberta Skupniewicza. Dyplom z zakresu malarstwa sztalugowego, litografii i fotografii obronił w 1980 r. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Polsce (Bydgoszcz, Elbląg, Gdańsk, Katowice, Opole, Poznań, Toruń, Warszawa) oraz za granicą (Belgia, Dania, Niemcy, USA). Zajmuje się malarstwem sztalugowym, fotografią, grafiką oraz prowadzi warsztaty twórcze z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w kraju i za granicą.

Krzysztof Wosik  

Zajmuje się książką artystyczną, ilustracją, fotografią, asamblażem. Urodził się w 1968 roku. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Edukacji Wizualnej, uzyskując dyplom w pracowni Intermedia prof. Wiesława Karolaka i w pracowni Projektowania Graficznego prof. Włodzimierza Morawskiego (2000 r.). W latach 1998-2000 prowadził Pracownię Form Przestrzennych w Domu Kultury im J. Tuwima w Łodzi. W latach 1998-2002 był asystentem w Pracowni Działań Twórczych w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Od 1997 roku prowadzi zajęcia arteterapeutyczne. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce (Łódź, Poznań, Warszawa, Wałbrzych, Gorzów Wielkopolski, Żagań, Kazimierz Wielki, Dąbrowa Górnicza, Katowice) oraz za granicą, m.in. Niemcy (Weimar, Berlin, Scheesberg, Lipsk), Holandia (Haga, Groningen), Węgry (Budapeszt), Finlandia (Turku). Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

———————

W celu uzyskania szerszych informacji prasowych lub dodatkowych materiałów wizualnych prosimy o kontakt: Piotr Kukla, kukla@bwa.tarnow.pl, tel. +48 14 6888821

 

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie

Instytucja Kultury Miasta Tarnowa

  1. Słowackiego 1, 33-100 Tarnów

t./f. + 48 14 6888820

www.bwa.tarnow.pl

www.kultura.tarnow.pl

Szczegóły

Data:
8 kwietnia 2016
Czas:
17:30 - 18:30
Koszt:
Wstęp wolny
Wydarzenie Categories:
,

Organizator

Biuro Wystaw Artystycznych
Telefon:
14 6888820-21
Email:
biuro@bwa.tarnow.pl
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl

Miejsce

Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Słowackiego 1
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6888820-21
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl