« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

“Monika Borzym śpiewa stare piosenki”

28 maja, 20:00 - 22:00

20 zł

28 maja 2022 r. o 20:00 zapraszamy do Amfiteatru na koncert Monika Borzym śpiewa stare piosenki, przy fortepianie Krzysztof Dys.

Bilety na koncert w cenie 20 zł dostępne będą w przedsprzedaży od 4 maja 2022 r. od godz. 12:00 on-line oraz w Tarnowskim Centrum Kultury (Rynek 5) w godz. 8:00-18:00 (pon-pt), 10:00-17:00 (sob).

Na program koncertu składać się będą polskie przedwojenne “standardy jazzowe” – utwory taneczne, które mimo długiego życia nie straciły nic ze swojego uroku, znane również z polskich filmów z okresu międzywojennego XX wieku. Urzekające i wciąż świeże melodie autorstwa m.in. Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego z nieśmiertelnymi tekstami Juliana Tuwima i Mariana Hemara, które są dziedzictwem narodowym polskiej kultury i zarzewiem rodzimego jazzu.

W 2020 r. ukazała się płyta zatytułowana “Monika Borzym śpiewa stare piosenki”, na której znąjdują się takie utwory jak m.in. “Na pierwszy znak”, “Pokoik Na Hożej”, Warszawo, moja Warszawo”, “Płyta z zadrą w sercu” oraz jako bonus (i singiel promujący wydanie albumu) “Takie ciało” – napisana specjalnie dla Moniki przez Artura Andrusa i Łukasza Borowieckiego – energetyzująca piosenka o tym, że kobiece ciało w każdym rozmiarze jest piękne.

Monika Borzym – Charyzmatyczna wokalistka urodzona w Warszawie w 1990 r. Szkołę muzyczną w klasie fortepianu ukończyła z wyróżnieniem, następnie rozpoczęła naukę wokalistyki jazzowej w słynnej szkole przy ul. Bednarskiej w Warszawie. Podróż za ocean i nauka w John Hersey High School potwierdziła, że jej drogą jest śpiewanie jazzu. Za namową przyjaciół i nauczycieli brała udział w wielu festiwalach i konkursach, zdobywając nagrody i ważne doświadczenia zawodowe.

Przełomowym momentem w jej edukacji było otrzymanie stypendium w University of Miami Frost School of Music w 2008 roku. Dwa lata później otrzymała kolejne stypendium w LA Music Academy, gdzie studiowała pod okiem wybitnych artystów jak Tierney Sutton (8 nominacji do Grammy) i Dorian Holley (Michael Jackson, The Tonight Show).
Jej muzyczna kariera rozpoczęła się od występu w Sali Kongresowej na festiwalu Jazz Jamboree w 2009 roku, gdzie została zaproszona przez Michała Urbaniaka. Miała wtedy 19 lat. Jej brawurowy występ porwał publiczność, wtedy też zaproponowano jej pierwszy kontrakt płytowy (Sony Music).
Monika jest otwarta na różne gatunki muzyczne. Często występuje gościnnie z różnymi artystami. Śpiewała na kilku płytach Tego Typa Mesa, zaśpiewała na płycie „Wasowski odnaleziony” pod kierownictwem muzycznym K. Herdzina. Bierze udział w projekcie Albo Inaczej wytwórni Alkopoligamia. Pisze piosenki dla innych artystów.
W marcu 2018 roku odbył się koncert premierowy jej nowego projektu Radioheadycznie zaaranżowanego przez Nikolę Kołodziejczyka, wypełniając dwukrotnie Teatr Syrena. Dotychczas wydał 5 płyt.

Krzysztof Dys – Pianista, improwizator, kompozytor. Wykształcenie klasyczne zdobył w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu klasycznego. Obecnie jako doktor sztuk muzycznych wykłada na tej uczelni, pracując jako adiunkt w klasie fortepianu jazzowego.
Ma na koncie prestiżowe nagrody w kategorii muzyki klasycznej i jazzowej. M.in. w 2007: III nagroda na International Piano Competition of the Russian Conservatory Alexander Scriabin, Paris, France, czy w 2006: II nagroda w Warsaw Jazz Pianist Contest, Warsaw, Poland, Grand Prix, „Jazz nad Odrą” Festival, kwartet Soundcheck, Wrocław. Z powodzenie łączy świat muzyki klasycznej i jazzowej, odnosząc sukcesy w obydwu tych przestrzeniach. Jest liderem Krzysztof Dys Trio, którego pierwszy album “TOYS” ukazał się w 2018 roku zbierając świetne recenzje. Współpracuje z orkiestrami Polskiego Radia, NOSPR, a także z artystami takimi jak: Jacek Sykulski, Marek Napiórkowski, Jerzy Małek, Michał Barański, Dawid Fortuna, Hubert Zemler, Theo Jorgensmann, Gerd Dudek, Lena Piękniewska, Monika Borzym, czy światowej klasy skrzypek – Adam Bałdych. Owocem współpracy Dysa z Bałdychem jest album Quartet „Sacrum Profanum” wydany przez prestiżowe niemieckie wydawnictwo ACT music. W 2021 roku ukazała się ich kolejna płyta ze specjalnym udziałem Paolo Fresu na trąbce. Dys wystąpił również jako solista w nagraniu „Kuyawiaka” Adama Bałdycha z towarzyszeniem Orkiestry AUKSO, na specjalne zamówienie PWN. Krzysztof niezwykle ceni sobie również współpracę z awangardowym klarnecistą, laureatem Paszportu Polityki Wacławem Zimplem i perkusistą Hubertem Zemlerem. Wspólnie tworzą trio LAM, sięgające po muzykę amerykańskich minimalistów. Z „Wacław Zimpel Quartet“ nagrał doskonale przyjęty album pod tytułem „Stone Fog”. Od 2020 koncertuje wspólnie z Moniką Borzym. Ich muzyczna przyjaźń zaowocowała nagraniem albumu w duecie pt. „Monika Borzym śpiewa stare piosenki, przy fortepianie Krzysztof Dys”.

Dys jest muzykiem, który chętnie łączy ze sobą różne style muzyczne i eksperymentuje. Przykładem takich działań jest chociażby „ Koncert Jazzowy na fortepian, kontrabas i perkusję” współczesnego kompozytora Macieja Małeckiego łączący muzykę XIX i XX wieku z typowym dla jazzu swingiem i improwizacją. Krzysztof wykonywał ten Koncert m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Klauzy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Dys jest również związany z nurtem nowej muzyki żydowskiej. W roku 2015 na zaproszenie festiwalu Tzadik stworzył solowy recital poświęcony muzyce Mordechaja Gebirtiga. We wcześniejszych latach wspólnie z trębaczem Maciejem Fortuną, jako duet nagrali cieszący się uznaniem album „Tropy”, a w roku 2014 wydawnictwo DUX wydało ich kolejny wspólny album „Maciejewski Variations”. Krzysztofa Dysa słychać również w zespołach bliższych jazzowemu mainstreamowi. Wspólnie z kwartetem „Soundcheck” tworzonym z Maciejem „Kocinem” Kocińskim (saksofon), Andrzejem Święsem (kontrabas) i Krzysztofem Szmańdą (perkusja) powstało aż sześć albumów, które zdobyły szereg nagród na prestiżowych festiwalach w Polsce i zagranicą.

Szczegóły

Data:
28 maja
Czas:
20:00 - 22:00
Koszt:
20 zł
Kategoria:

Organizator

Tarnowskie Centrum Kultury
Telefon:
14 6888888
Strona internetowa:
www.tck.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Amfiteatr Letni
ul. Kopernika 4
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14