« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zespół Pieśni i Tańca "Swojacy" z Wierzchosławic

31 stycznia 2016, 18:00 - 20:00

15zł – 20zł

Kolędy ze Swojakami

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprasza do posłuchania kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca  “Swojacy” z Wierzchosławic.
W niedzielę 31 stycznia 2016 r. o godz. 18.00 na Dużej Scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z  podtarnowskich Wierzchosławic. W programie widowiska „Hej, z kolędą…” znajdą się m.in. tradycyjne świąteczno-noworoczne powinszowania, kolędy i pastorałki trochę tańca i wspólne z kolędowanie z publicznością. Kolędnikom z Wierzchosławic towarzyszyć będzie kapela ludowa. Wszystko to w barwnej oprawie artystycznej, oryginalnych strojach ludwych i tradycyjnych przebraniach kolędników.
Dodatkowo gościnnie wystąpią dwie grupy kolędnicze z Gminy Gnojnik (Powiat Brzeski)” grupa kolędnicza z Gwiazdą z Gnojnika oraz  „ Kolędnicy znad Uszwicy” z Uszwi. Zaprezentują oni świąteczne utwory z muzyką na żywo. Wsród instrumentów znajdzie się blisko stuletnia heligonka, czyli jeden z najtrudniejszych i najstarszych typów akordeonów.
Zespół Pieśni i Tańca “Swojacy” istnieje i działa już 70. Zespół powstał w 1945 roku. Kilkudziesięcioletni dorobek artystyczny zespołu jest ogromny. „Swojacy” koncertowali niemal w całej Polsce, brali udział we wszystkich Dożynkach Centralnych, a także występowali za granicą w byłym ZSRR, Czechosłowacji, Niemczech, Danii, Węgrzech, Francji, Szwajcarii, Austrii, Litwie. Mieli zaszczyt gościć u Ojca Świętego Jana Pawła II. Lista nagród i dyplomów, odznaczeń i podziękowań dla zespołu jest tak długa, że nie sposób wszystkich wymienić.
Repertuar artystyczny, który zespół wykonywał i wykonuje do dnia dzisiejszego, to przede wszystkim: pieśni i tańce regionu krakowskiego, rzeszowskiego, lubelskiego, oraz tańce narodowe. Najbardziej znane widowiska obrzędowe wykonywane przez Zespół, to m. in.: Okolędowanie Hanusi, Misterium Kolędowe, czy Obrzęd Dożynkowy.
Muzykę Swojaków wykonuje kapela ludowa na tradycyjnych instrumentach tj. akordeon, skrzypce, trąbka, klarnet i kontrabas

Szczegóły

Data:
31 stycznia 2016
Czas:
18:00 - 20:00
Koszt:
15zł – 20zł
Kategoria:

Organizator

Teatr im. L.Solskiego
Telefon:
14 6221251
Strona internetowa:
www.teatr.tarnow.pl

Miejsce

Teatr im. L.Solskiego
Mickiewicza 4
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6221251
Strona internetowa:
wwww.teatr.tarnow.pl